Adw

Cariere - Specialist Control Risk -Divizia Administrarea Riscurilor

Specialist Control Risk -Divizia Administrarea Riscurilor

Responsabilitati

1. Este responsabil de asigurarea conformitatii cu politicile în domeniul riscurilor;
2. Evalueaza în mod continuu riscurile care afectează atingerea obiectivelor bancii şi ia măsuri cu privire la orice modificare a condiţiilor în care aceasta îşi desfăşoară activitatea;
3. Raporteza Comitetelor decizionale ale bancii (CAR, CA), precum şi oricăror persoane relevante din cadrul instituţiei de credit, asupra aspectelor identificate în urma îndeplinirii responsabilităţilor care ii revin;
4. Elaboreaza politicile şi procedurile de control şi verifica respectarea politicilor şi procedurilor de control stabilite;
5. Efectueaza analize operative la nivelul structurilor bancii si le raporteaza structurii de conducere a bancii;
6. Analizeaza încadrărea în limitele impuse expunerilor la riscuri şi urmărireste modul în care sunt soluţionate situaţiile de neconformitate;
7. Stabileste, prin procedurile si normele de control diferite aprobări şi autorizări, în cazul operaţiunilor ce depăşesc anumite limite de sume.

Candidatul ideal

Experienta bancara relevanta (minim 2 ani), preferabil in analiza credite corporate;
Bun organizator;
Abilitati de comunicare;
Atitudine proactive, spirit de initiativa;
Capacitate de analiza si sinteza;
Cunoasterea limbii engleze (scris si conversational);
Cunostinte avansate de utilizare a computerului.

Beneficii

Anunt valabil pana la 31-01-2017